The Idaho Center
4A 2011 State Wrestling Tournament
Place Winners
February 24-26, 2011

 Weight: 103

1st: 1. Michael Cook, Kuna 9 43- 1
2nd: 9. Layton Wasia, Blackfoot 9 35- 2
3rd: 4. Chase Wasia, Blackfoot 9 35- 11
4th: 5. Mikel Perales, Nampa 9 41- 10
5th: 12. Casey Cobb, Kuna 9 26- 5
6th: 16. Eric Ayala, Jerome 12 33- 6
 Weight: 112

1st: 1. Taylor Higbee, Pocatello 11 41- 2
2nd: 12. Tyler Jaramillo, Kuna 9 30- 10
3rd: 15. Joel Campos, Columbia 9 31- 10
4th: 7. Ty Wilson, Madison 12 32- 7
5th: 16. Juan Navarro, Blackfoot 12 27- 13
6th: 8. Michael Carr, Middleton 10 33- 8
 Weight: 119

1st: 16. Kam Reddish, Columbia 10 39- 8
2nd: 1. Garrett Belgarde, Sandpoint 12 31- 5
3rd: 8. Matt Gallegos, Blackfoot 12 32- 7
4th: 9. Isaiah Alvarado, Minico 10 28- 9
5th: 10. Zach Packer, Hillcrest 10 40- 12
6th: 5. Nick Anderson, Pocatello 12 24- 10
 Weight: 125

1st: 1. Chase Call, Shelley 10 54- 3
2nd: 16. Tomaz Gonzalez, Columbia 12 42- 6
3rd: 9. Kurtis Loftis, Kuna 9 30- 11
4th: 8. Alberto Ramirez, Minico 11 35- 6
5th: 5. Braxton Jensen, Pocatello 10 36- 9
6th: 14. Rylee Hobbs, Preston 11 32- 19
 Weight: 130

1st: 16. Tristian Jarboe, Columbia 9 30- 6
2nd: 8. Adam Jordan, Nampa 12 41- 12
3rd: 1. Jackson Blakley, Columbia 11 39- 8
4th: 12. Tate Hansen, Blackfoot 10 34- 14
5th: 7. Christian Parke, Burley 12 24- 11
6th: 11. Johnny Perez, Canyon Ridge 12 22- 13
 Weight: 135

1st: 1. Austin Powell, Columbia 12 40- 4
2nd: 9. Nickolas Moreno, Hillcrest 12 51- 5
3rd: 16. Titus Robinson, Blackfoot 12 37- 9
4th: 5. AJ Jenkins, Skyview 11 36- 8
5th: 8. Nick Thorne, Jerome 12 41- 10
6th: 12. Tanner Beck, Columbia 10 29- 11
 Weight: 140

1st: 1. Jesus Dozal, Columbia 12 41- 6
2nd: 13. Kerek Hansen, Nampa 12 34- 15
3rd: 8. Koty Cook, Blackfoot 12 42- 8
4th: 12. Aaron Villarin, Emmett 11 35- 8
5th: 14. Dillon Croft, Hillcrest 12 40- 18
6th: 9. Kye Csizmar, Sandpoint 12 27- 15
 Weight: 145

1st: 1. Todd Anderson, Twin Falls 12 37- 0
2nd: 16. Tyler Praska, Pocatello 12 38- 3
3rd: 5. Ruben Pulido, Blackfoot 10 40- 11
4th: 9. Austin Schaffer, Columbia 10 40- 12
5th: 2. Jordan Nolan, Kuna 9 33- 13
6th: 8. Brad Bruce, Moscow 12 30- 9
 Weight: 152

1st: 8. Jordan Staley, Twin Falls 12 14- 3
2nd: 16. Matt Okelberry, Pocatello 12 39- 4
3rd: 4. Jonathon Horak, Blackfoot 11 33- 19
4th: 9. Joe Carey, Jerome 12 35- 8
5th: 5. Brayden Metcalf, Canyon Ridge 11 32- 9
6th: 1. Tre Jarboe, Columbia 12 36- 6
 Weight: 160

1st: 1. David Borden, Minico 11 40- 2
2nd: 16. Joey Dondero, Kuna 11 37- 8
3rd: 5. Spencer Salinas, Columbia 11 33- 15
4th: 8. Stetson Jorgensen, Blackfoot 12 32- 8
5th: 9. Mark Christensen, Twin Falls 12 38- 13
6th: 11. Chase Smith, Canyon Ridge 12 25- 14
 Weight: 171

1st: 16. Colter Tucker, Rigby 11 34- 8
2nd: 1. Coltin Hill, Blackfoot 12 35- 8
3rd: 5. Olin Vickers, Columbia 10 20- 7
4th: 12. Jacob Garcia, Columbia 12 25- 11
5th: 8. Preston Andersen, Rigby 11 27- 11
6th: 9. Brady Barton, Twin Falls 12 32- 14
 Weight: 189

1st: 1. Adrian Dickinson, Columbia 12 41- 5
2nd: 16. Conrad Jarmin, Blackfoot 12 37- 7
3rd: 8. Cory Calhoun, Kuna 11 21- 16
4th: 12. Parker Buck, Bonneville 12 36- 8
5th: 9. Kasey Barker, Wood River 12 31- 8
6th: 15. Andrew Thomas, Nampa 12 22- 11
 Weight: 215

1st: 9. Brock Robison, Madison 12 36- 6
2nd: 1. JW Pierson, Nampa 11 41- 8
3rd: 5. Gary Blair, Kuna 12 25- 10
4th: 8. Garrett Buck, Blackfoot 12 29- 8
5th: 13. Jacob Barclay, Minico 12 22- 16
6th: 16. Vince Landon, Shelley 11 30- 13
 Weight: 285

1st: 1. Drake Peterson, Rigby 12 49- 1
2nd: 16. Ruben Martinez, Nampa 12 49- 3
3rd: 9. Layne Lasike, Jerome 11 34- 6
4th: 8. Alex Thomas, Wood River 12 11- 5
5th: 5. Emilio Archuleta, Pocatello 11 23- 15
6th: 15. Brandon Fitzgerald, Preston 11 29- 21
Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
221 Rivers Edge Drive
Cherry Valley IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2008 - All rights reserved