The Idaho Center
3A 2011 State Wrestling Tournament
Place Winners
February 24-26,2011

 Weight: 103

1st: 16. Andrew Juarez, Filer 12 24- 4
2nd: 1. Cade Cooke, Teton 9 38- 11
3rd: 9. Josh Tucker, Bonners Ferry 10 25- 12
4th: 8. Kaden Bench, Snake River 9 28- 17
5th: 10. Dalton Moody, Salmon 9 21- 13
6th: 12. Jacob Frost, Snake River 10 21- 7
 Weight: 112

1st: 1. Skylerr Valentine, Snake River 10 37- 10
2nd: 16. Tony Castaneda, Snake River 12 27- 7
3rd: 9. Jade Green, Sugar-Salem 10 35- 16
4th: 2. Ryker Merrill, Sugar-Salem 10 9- 7
5th: 4. Todd Bahem, Homedale 12 25- 10
6th: 7. Logan Case, Parma 9 28- 9
 Weight: 119

1st: 1. Justin Ensley, Homedale 12 25- 3
2nd: 16. Blaine Invernon, Bonners Ferry 10 36- 6
3rd: 12. Evan Miller, Parma 12 28- 9
4th: 5. Kody Hongslo, Timberlake 10 21- 11
5th: 14. Lionel Perez, Weiser 10 24- 10
6th: 15. Tristan Hansen, Teton 9 30- 19
 Weight: 125

1st: 1. Kasey West, American Falls 12 39- 7
2nd: 16. Cole Jerome, Kellogg 11 33- 10
3rd: 12. Dillon Decroo, Weiser 12 17- 12
4th: 5. Stetzen Bradshaw, Sugar-Salem 11 31- 18
5th: 9. Jayden Loveland, South Fremont 10 25- 10
6th: 14. Cesar Gonzalez, Parma 9 22- 10
 Weight: 130

1st: 1. James Hegge, Priest River 12 41- 1
2nd: 16. Garrett Wood, Sugar-Salem 10 43- 7
3rd: 9. Dustin Koehler, Bonners Ferry 12 30- 9
4th: 10. Coty Thompson, Buhl 11 15- 8
5th: 12. Brody Fuller, Parma 12 28- 14
6th: 6. Reid Boorman, Bonners Ferry 12 15- 7
 Weight: 135

1st: 1. Caleb Walker, Salmon 12 31- 2
2nd: 9. Jacob Tillotson, Bear Lake 11 24- 8
3rd: 13. Oscar Gallegos, Payette 11 33- 14
4th: 5. Allen Compton, Buhl 12 33- 11
5th: 16. Chris Vergobbi, Kellogg 10 37- 5
6th: 8. Eric Corona, Fruitland 10 30- 13
 Weight: 140

1st: 16. Ben Watt, Bonners Ferry 12 40- 5
2nd: 1. Michael McDonald, Buhl 12 28- 9
3rd: 8. Braden Beard, Snake River 11 19- 12
4th: 4. Cameron Bischoff, Teton 11 31- 17
5th: 9. Cesar Jacobo, Parma 12 23- 9
6th: 14. Mark Bell, Snake River 12 23- 16
 Weight: 145

1st: 1. Trevor Hampton, Bonners Ferry 12 39- 5
2nd: 12. Chris Pooley, Priest River 12 36- 10
3rd: 4. David Hemmert, Parma 11 33- 9
4th: 8. Cody Brewer, Salmon 11 28- 10
5th: 9. Seth Wood, Sugar-Salem 11 39- 7
6th: 16. Mitch Svedin, Weiser 11 30- 6
 Weight: 152

1st: 9. Simon Esparza, Fruitland 12 33- 8
2nd: 8. Woody Thomas, Payette 11 27- 8
3rd: 16. Jesse Vogler, Snake River 12 39- 8
4th: 12. Brandon Schmitz, Bonners Ferry 12 16- 8
5th: 14. Matt Loughran, Weiser 10 26- 15
6th: 1. Juan Christensen, South Fremont 12 26- 6
 Weight: 160

1st: 16. Cody Rabidue, Priest River 12 44- 2
2nd: 1. Daulton Blackwell, Fruitland 11 32- 7
3rd: 8. Chase Barber, Sugar-Salem 10 40- 11
4th: 12. Hayden Fitte, Salmon 11 25- 11
5th: 13. Tyson Hardy, Kimberly 12 31- 10
6th: 4. Eddie Reyes, American Falls 11 10- 13
 Weight: 171

1st: 1. Tim McDonald, Fruitland 10 36- 8
2nd: 13. Ismahel Mendoza, Homedale 11 28- 10
3rd: 4. Dakotah Gries, Parma 12 31- 15
4th: 8. Trey Graves, Salmon 11 30- 9
5th: 16. Travis Williams, American Falls 12 32- 9
6th: 12. Zach Heigel, Bonners Ferry 11 19- 16
 Weight: 189

1st: 1. VJ Giulio, American Falls 12 42- 0
2nd: 16. Randy Riley, Parma 12 31- 4
3rd: 12. Nick Zylka, Fruitland 11 22- 20
4th: 8. Jared Smith, Snake River 12 30- 18
5th: 11. Seth Roberts, Bear Lake 12 16- 9
6th: 10. Jarrod Gloe, Priest River 12 14- 15
 Weight: 215

1st: 1. Joe Barbion, Payette 11 41- 3
2nd: 16. Oren Carlton, Buhl 11 31- 8
3rd: 5. Mike Duff, Snake River 12 35- 11
4th: 12. Logan Bee, Bear Lake 12 20- 10
5th: 9. John Beer, Filer 12 24- 13
6th: 11. Rusty Penson, Payette 11 12- 12
 Weight: 285

1st: 1. Denny Humphries, Marsh Valley 11 30- 9
2nd: 9. Anthony Freeman, Fruitland 11 25- 12
3rd: 8. Dayne Ward, Sugar-Salem 12 17- 8
4th: 16. Nick Castillo, Buhl 12 25- 16
5th: 11. Jacob Hanover, Bear Lake 11 8- 8
6th: 12. Allan Foote, Timberlake 11 19- 18
Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
221 Rivers Edge Drive
Cherry Valley IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2008 - All rights reserved